اطلاعات کلی ژاپن

مساحت کشور ژاپن ۳۷۷.۹۷۲ کیلومتر مربع است که برابر با یک بیستم آمریکا و یک نهم هندوستان است.
کشور ژاپن دارای جزایری است از بخش شمال تا جنوب کشیده شده‌اند و این موضوع سبب شده است که آب و هوای مختلفی در این کشور دیده شود.
مجمع‌الجزایر ژاپن بر روی محور های تقریبی از شمال تا جنوب کشیده شده‌اند. شهر توکیو پایتخت این کشور است.
این شهر در بخش شرقی ژاپن و در لیست استان های ۴۷ گانه قرار دارد.
این شهر به طور کلی یکی از بزرگترین پایتخت های صنعتی دنیا به شمار می‌رود.
در نظر داشته باشید که این شهر بارها به دلیل زمین‌لرزه از بین رفته است.
صنایع غذایی در ژاپن از دسته بخش های بسیار مهم محسوب می‌شود.
اگر دقت نمایید ژاپن شرکت های بین‌المللی زیادی با نام های تجاری معتبر دارد.
صندوق بین‌المللی پول در این کشور رشد خوبی داشته است و اینطور که مشخص است ژاپن هم ردیف با کشورهای غربی در دنیا است و مقام بسیار بالایی دارد.
رتبه صادرات ژاپن در سال ۲۰۱۱ در دنیا اول بود این کشور در زمینه محصولات فلزات غیرآهنی حجم صادرات وسیعی را به نام خود زده است که توانسته اقتصاد این کشور را در وضعیت متوسط به ثبات برساند. صادرات در بخش های نساجی و نخ از دیگر بخش های ارزشمند اقتصادی ژاپن محسوب می‌شود اما ژاپن تنها در اقتصاد رتبه ندارد بلکه در سایر بخش ها نیز خوش درخشیده است.
ثبت شرکت در کشور ژاپن یکی از بهترین روش های مهاجرتی محسوب می‌شود به طوری که شرکت های زیادی در این کشور وجود دارد که دارای نام های تجاری در دنیا هستند. اغلب ایرانیانی که کشور ژاپن را برای زندگی انتخاب کرده‌اند ثبت شرکت در این کشور را بهترین روش درآمدزایی می‌دانند

صفر تا صد زندگی در ژاپن

پایتخت : توکیو

غذای محبوب : سوشی

آب و هوا : کوهستانی

لقب : سامورایی ها

موقعیت

کشور ژاپن در شمال شرقی آسیا بین شمال اقیانوس آرام و دریای ژاپن می­باشد و شامل چهار جزیره اصلی به نام­های هوکایدو(جزیره شمالی)،هونشو(جزیره اصلی)،شیکوکو(کوچکترین جزیره) و کیوشو(جزیره جنوبی) می­باشد که توسط چهار هزار جزیره کوچکتر احاطه شده است.۹۸% از مساحت ژاپن به این چهار جزیره­ اختصاص دارد. یوکوهاما و کوبه را می­توان از بنادر مهم ژاپن به شمار آورد. کشور­های چین ،روسیه و جمهوری کره از نزدیکترین کشورها به ژاپن می­باشند.

ژاپن سومین اقتصاد بزرگ جهان و با جمعیتی در حدود ۱۲۷ میلیون نفر دهمین کشور ­پر جمعیت جهان محسوب می­شود. پایتخت و بزرگترین شهر آن توکیو با جمعیتی در حدود ۳۷,۲۰۰ میلیون نفر بوده که از پایتخت­های گران و بزرگ جهان به شمار می­رود.واحد پول ژاپن (ین) است که بعد از دلار آمریکا و یورو،سومین واحد پول رایج در بازار­های بورس جهان می­باشد.

ژاپن شرقی ­ترین کشور جهان بوده و به دلیل آنکه اولین کشور در منطقه است که خورشید ابتدا در آن طلوع میکند، به سرچشمه خورشید یا نیپون کوکو معروف گشته است.

آب و هوا

بیش از ۵۰% کشور را کوهستان­ها و جنگل­ها در بر گرفته­ اند و مناطق گوناگون آب وهوای متفاوتی دارند،زمستان­های معتدل و ملایم و تابستان­های گرم و شرجی از دیگر ویژگی­های آب و هوایی این کشور است. آب و هوای بیشتر شهر­های بزرگ مثل توکیو معتدل ونیمه گرمسیری و نواحی شمالی جزیره هوکایدو و قسمت ساحلی دریای ژاپن سردتر می­باشد. فصل بهار در ژاپن از ماه مارس شروع می­شود در اوایل شروع فصل بهار درختان آلوی ژاپنی و بعد درختان هلو شکوفه می­دهند و در اواخر مارس همه منتظر ساکورا (شکوفه­های گیلاس) هستند

ژاپن دارای حیات وحش منحصر به فرد و ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ نوع گونه­های گیاهی می­باشد. در فرهنگ ژاپن برخی از گیاهان نشانگر سمبل خاصی هستند به طور مثال شکوفه­های گیلاس یا ساکورا سمبل زیبایی کوتاه­مدت و ماتسویا (درخت کاج) سمبل عمر طولانی است.

یکی از ورزش­های سنتی و پرطرفدار ژاپن کشتی سومو(Sumo) بوده که قدمت آن به ۲۰۰۰ سال پیش برمی­گردد مسابقات آن به طور گسترده در سطح ژاپن برگزار می شود. 

غذاهای معروف

یکی از ویژگی­هایی که غذاهای سنتی ژاپنی به خود اختصاص داده­اند کلسترول پایین چربی و کالری کم و فیبر بالای آن است.برنج،ماهی و فراورده­های دریایی مواد اولیه غذای آن­ها به حساب می­آید.

سوشی:
از غذاهای معروف دریایی ژاپن می­باشد که مخلوطی از برنج پخته ژاپنی همراه با سرکه و برشی نازک از ماهی می­باشد.سوشی انواع گوناگون دارد و امروزه به یک غذای جهانی تبدیل شده است.این غذا به صورت سرد سرو میشود و در برخی از انواع سوشی­ها سبزیجات و تخم مرغ هم استفده شده است.چاشنی این غذا سس سویا می­باشد.سوشی معمولا با چای سبز سرو میشود به این دلیل که خوردن آن از مسمومیت غذایی که ممکن است از مصرف ماهی خام ایجاد شود جلوگیری می­کند.

واگاشی:
نوعی از شیرینی سنتی ژاپن می­باشد

تمپورا (Tempura):یکی از غذاهای معمول ژاپن می­باشد و به عنوان نمادی از غذای ژاپنی در خارج از این کشور به شمار می­آید.در این غذا خوراک­های دریایی،سیزیجات کوهی در داخل مایعی از تخم مرغ و آرد فرو برده می­شود و بعد در راغن داغ سرخ می­شود.سس سویا چاشنی این غذا می­باشد.

رامن :
یکی از غذاهای ملی ژاپن رامن می­باشد که از ریختن نودل چینی در داخل سوپ گوشت یا ماهی درست می­شود.سس سویا از دیگر مواد تشکیل دهنده این غذا است. در برخی از مناطق ژاپن از جلبک دریایی،ذرت،گوشت مزه دار شده خوک و سبزیجات دیگر در تهیه این غذا استفاده می­شود.

یاکی توری (Yakitori): در این غذا از گوشت مرغ استفاده می­شود.یاکی توری به معنای کباب کردن پرنده می­باشد.در این غذا در حدود یک تا پنج تکه از مرغی که به قطعات کوچک تقسیم شده در داخل سیخ چوبی فرو برده و بر روی گاز یا زغال کباب می­کنند.

صفر تا صد ویزا ژاپن

اخذ ویزا ژاپن

مهاجرت به کشور ژاپن از طریق ویزای کار، تحت شرایط خاصی برای افراد متخصص خارجی انجام می شود. اگر فردی می خواهد در کشور ژاپن زندگی کند، لازم است ویزایی را که برای فعالیت های مورد نظرش در کشور ژاپن مناسب باشد اخذ نماید. برای ورود به کشور ژاپن، ۲۷ نوع ویزا وجود دارد و الزامات و فعالیت های مجاز برای هر یک از این ویزاها در کشور ژاپن، متفاوت است.

این ۲۷ ویزای کشور ژاپن را می توان به ۳ گروه اصلی تقسیم کرد:

ویزای کار کشور ژاپن: کسانی که پیشنهاد کاری از کشور ژاپن دارند، می توانند درخواست ویزای کار کشور ژاپن را بدهند. ویزای کار کشور ژاپن، مانند ویزای کار کانادا، ویزای کار استرالیا و یا ویزای کار دیگر کشور هاست و تفاوت چندانی ندارد.

ویزای غیر کار در کشور ژاپن : ویزایی که فرد با دریافت آن اجازه کار در ژاپن را ندارد.

ویزای خانوادگی در کشور ژاپن: به کسانی که یکی از اعضای خانواده آنها مانند همسر در کشور ژاپن اقامت دارد و خواهان پیوست به خانواده هستند، بر اساس شرایط خانوادگی آنها داده می شود.

ویزا کاری کشور ژاپن

ویزای کار کشور ژاپن، فقط کاری را که به سطح بالایی از دانش و مهارت های حرفه ای نیاز دارد، پوشش می دهد. بنابراین، خارجی ها نمی توانند در کارهای دستی ساده، تحت ویزای کار کشور ژاپن فعالیت کنند، مگر در شرایط خاص در انواع ویزای اخذ شده در کشور ژاپن، با توجه به نوع ویزا، خانوادگی (همسر یا فرزند ملیت ژاپنی، ساکن بلند مدت و غیره)، ویزای کارآموزی، کارگران نیمه وقت یا در ویزای دانشجویی مجاز به کار هستند.

 انواع ویزا های کاری در ژاپن که به آنها اجازه کار کردن داده می شود عبارتند از:

  • کسانی که اقامت دائم دارند و یا فرزند یا همسر شخص ژاپنی باشند و یا همسر یا فرزند یک شخص ژاپنی یا کسی که اقامت دائم کشور ژاپن را دارد باشند، این امکان را دارند که در هر یک از مشاغل به صورت آزادانه مشغول به کار شوند.
  • دارندگان اقامت های زیر اجازه کار کردن در یک سری از مشاغل را خواهند داشت از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد: پرفسورها، سرمایه گذاران، وکلا و همه اشخاصی که در زمینه های حقوقی مشغول به کار هستند و همچنین پزشکان و کلیه افرادی که به نوعی با رشته های پزشکی در ارتباط هستند، همچنین معلمین و محققین آموزشی فقط باید به این نکته اشاره کرد که تمامی این اشخاص برای اینکه بتوانند شروع به کار کنند باید از اداره مهاجرت محلی اجازه نامه رسمی را دریافت کنند.

رایج ترین ویزا ژاپن

رایج ترین ویزاهای کار برای اخذ ویزای کار در کشور ژاپن را در ادامه به آن اشاره میکنیم:
  • ویزای کار مهندسین / متخصص در زمینه علوم انسانی / خدمات بین المللی در کشور ژاپن
ویزای کار مهندسین: این ویزا به اشخاصی که در زمینه علوم فیزیکی، مهندسی و یا سایر علوم طبیعی که مدارک دانشگاهی در رشته های مربوطه و یا ۱۰ سال سابقه کاری به طور تجربی دارند اعطا میشود. متخصصین در زمینه علوم انسانی: به افرادی که در حوزه حقوقی، اقتصادی، اجتماعی یا علوم انسانی مدرک دانشگاهی دارند و یا ۱۰ سال تجربه حرفه ای در این زمینه دارند داده می شود. خدمات بین المللی: در زمینه ترجمه، تفسیر، آموزش زبان، روابط عمومی، تجارت بین المللی، طراحی مد، طراحی داخلی، توسعه محصول به افرادی با ۳ سال تجربه و سابقه حرفه ای در همین زمینه ها داده میشود اما در زمینه تفسیر/ ترجمه یا آموزش زبان نیاز به یک مدرک دانشگاهی حتما  الزامی است.
  • ویزای کار کشور ژاپن برای کسانی که کارگزاران شرکت های خارجی یا شرکت های تابعه شرکت های ژاپنی در خارج از کشور ژاپن هستند. شخص باید بیش از یک سال در شرکت های خارج از کشور ژاپن کار کرده باشد.
  • ویزای کار برای مهارت های کاری: پخت و پز، معماری و یا مهندسی، پردازش سنگ های قیمتی، فلزات، خز، آموزش حیوانات، تیراندازی، آموزش ورزش شامل این نوع ویزا در کشور ژاپن خواهد شد. باید متقاضی ۳ تا ۱۰ سال تجربه حرفه ای (تعداد سال ها بسته به نوع کار) در زمینه های گفته شده داشته باشند.
  • ویزای شروع یا سرمایه گذاری در یک کسب و کار در کشور ژاپن ، یا مدیریت کسب و کار. داشتن یک دفتر خصوصی در کشور ژاپن و سرمایه گذاری در کسب و کار برای برنامه جدید در کشور ژاپن برای این نوع ویزا نیاز است